SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sohbettanesi.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Şizofreni nedir?

Şizofreni nedir?

Şizofreni, psikiyatrik hastalıklar içinde tanımlanması 17. yüzyıldan itibaren başlayan bir rahatsızlıktır. 18. yüzyıldan itibaren çeşitli tedaviler uygulanmış. Şizofreni nedir? Kimlerde görülür.? halen de yeni tedaviler araştırılmaktadır.Genel toplumda %1-2 oranında görülen şizofreni hastalığının temelinde kişinin dış dünya ve kendilik ayrımının kaybolması yer almaktadır. Çevre, sesler, görüntüler, hayaller, düşler, korkular iç içe geçmiştir. Gerçek ile hayaller, fanteziler karışmıştır. Ortalama başlangıç yaşı 20’li yaşlar olan bu hastalık, önceki yaşlarda içe çekilme, durgunluk, çevreyle ilişkilerde azalma, yabancılaşma hissiyle kendi belli edebilir. Konuşma biçiminde, duygularını anlama ve anlatabilme yeteneğinde, kişisel bakımında bozulmalar olur. Hastalık döneminde olmadık sesler duyma, hayaller görme, duyu ve tat alma hislerinde gariplik eklenebilir. Kişi takip ediliyor, izleniyor, hakkında konuşuluyor ya da kendine veya çevresine zarar-kötülük yapılacak düşüncesine kapılabilir. Diğer insanlar tarafından bu düşünce ve algılar mantıklı şekilde çürütülmeye çalışılsa da kişi ikna olmaz ve ısrarını sürdürür. Bunların sonucunda kişide korku, sıkıntı, huzursuzluk olur, doğru algılayamadığı ve kendini korkutan dış dünyadan çekilmeye, yalnızlaşmaya başlar.

Şizofreni nedir?

Şizofreni nedir?

Klinik görünümlerinde toplumdan uzaklaşmış, kendi hallerinde insanlar şeklinde olsalar da, yanlış düşünce algıları nedeniyle kendilerine ve çevreye zarar veren, öfkeli, kızgın, tehlikeli de olabilirler. Toplumun bu tür insanları anlayamayışı ve bir nevi hastalıklarını agreve edici davranışlarda bulunmaları hastalığı daha da kötüleştirir. Toplum bilincini yitirdiğimiz ve gittikçe daha çok bireyselleştiğimiz özellikle metropollerde, sokaklarda sohbet tanesi.chat gördüğümüz-görmediğimiz ve şarapçı, garip, evsiz ya da deli olarak nitelenen bu insanların büyük çoğunluğu şizofreni hastalarından oluşmaktadır. Hastalığın oluşumuna yönelik yapılan araştırmalarda bozuk aile yapısından, kötü şartlarda yetiştirilmeye, ailevi-genetik aktarımdan, beyin yapısının normal gelişmemesine trsohbet tanesi kadar pek çok neden saptanmaktadır. Son yıllarda tedavilerdeki ilerlemelerle birlikte çok iyi sonuçlar alınabilmekle birlikte, sosyal destek ve rehabilitasyon, müzik, el işi gibi uğraşı alanları da şizofreni tedavisinde önemli yer almaktadır.

ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ

Şizofreniyi şiddetlenme dönemi ve iyileşme dönemi olarak ikiye ayırmıştır. Hastalık şiddetlenmeden önce hastada bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır:

İlgisizlik, isteksizlik, çökkün ve halsiz olma,
Çabuk sinirlenme, alınganlık gösterme, küçük şeylerden rahatsız olup sinirlenmek,
Yakınlarından uzaklaşmaya başlama,

Duygulanımda azalma,
İçki ve sigaraya başlama, kendini önemsememek, kendine bakmamak,
Uyku problemleri,
Cinsel konulara eğilimde artma.

Herkes gibi şizofreni hastası da gününe normal insanlar gibi devam etmelidir. Normal insanların yaptıklarını onlar da yapmalıdır. Yemek yeme, banyo yapma, temizlik gibi günlük aktivitelere devam edilmelidir.

Stresten uzak durulmalıdır. Zordur fakat yapılması gereklidir. Madde bağımlılığından, içkiden kaçınmak en iyisidir. Çünkü bu tür maddeler geçici rahatlık sağlar ve hastalığın iyileşme dönemlerini kısaltır. Şizofreni hastalarının çoğu sigara kullanmaktadır. Sigara ilaçların etkisini azaltır.

Arkadaşlarla, yakınlarla iletişimi koparmamak gerekir. Yapılan egzersizler, sporlar kişiyi oldukça rahatlatır. Her hafta düzenli şekilde yapılmasında fayda vardır. Her sabah yarım saat yürümek zor bir şey değildir. Bu yüzden spor alışkanlığı olamayan kişiler bu şekilde başlayabilir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır Dikkat SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır Dikkat

En Uygun SEO Makale sayısıyla doğru orantıda artan bir grafik çizmektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcı odaklı sağladığı...

DEVAMI
En İyi WordPress Anında Bildirim Eklentileri En İyi WordPress Anında Bildirim Eklentileri

Website sahiplerinin tamamı, ziyaretçilerinin düzenli olarak içerik okumak, etkileşim halinde olmak ve ürünleri satın almak için sitelerine tekrardan gelmelerini ister....

DEVAMI
Üçretsiz En İyi Web Site 2019 Üçretsiz En İyi Web Site 2019

Selam arkadaşlar www.sohbettanesi.com Sohbet Ailesi olarak sizlere bu gün güzel bir konu hakkında bilgi vereçez. herkes kendi sitesinin tanıtımını...

DEVAMI
.