SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
sohbettanesi.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

shoutcast bedava radyo

shoutcast bedava radyo

Radyo çok uzun yıllar önce icat edilmiş, bir zamanlar insanların haber almak için kullandığı yegane aletti. Daha sonra çıkan televizyonlar sebebiyle radyonun pabucu dama atıldı ama hayatımızdan hiçbir zaman çıkmadı. Gerek araç kullanırken, gerek yolda yürürken radyo dinlemeyi hepimiz isteriz… Son zamanlarda günlük yaşamımızın birçok kısmını geçirdiğimiz internetteyken de kimilerimiz online radyo dinlemeyi seçer. Peki siz hiç radyo yayını yapmayı düşündünüz mü ?

İnternet üzerinden radyo yayını yapmak için çeşitli yöntemler vardır ancak temel anlamda yayın yapabilmek için bir radyo hostuna ihtiyacınız olacak. Bu hosting web hostinginden bağımsızdır. Web hostinginiz sayesinde web sitenizde yayın yapabilirsiniz ancak radyo hosting ise size sadece radyo yayını yapmanız için tahsis edilir.

 

Radyo Hosting Çeşitleri Nelerdir ?

İnternet üzerinden yayın yapabilmek için ihtiyacınız olan hosting için birçok sistem mevcuttur.Bunlardan en çok bilinenler Flatcast ve Shoutcast sistemleridir. Flatcast sistemi ücretsiz ve gelişmemiş bir sistem olup daha çok amatör kullanımlara uygundur. Bu sebepten biz bu yazımızda Shoutcast sistemini inceleyeceğiz ve sizlere ücretsiz  bunu anlatacağız.

shoutcast_logo

Shoutcast Hosting Nedir ?

 

Shoutcast dünyada radyo yayın istasyonlarının sıklıkça kullandığı lider bir sistemdir. Dünya üzerindeki tüm profesyonel radyolar internet yayınlarını Shoutcast üzerinden gerçekleştirmektedirler. Shoutcast size anlık dinleyici sayısı, yayınla ilgili bilgiler verir.

Shoutcast hosting sunan birçok firma vardır ve paket planları genellikle aylık ödemelidir. Maksimum dinleyici sayısına göre oluşturulan paketlerin fiyatları dinleyici kapasitesine göre artış göstermektedir. Fiyatlar farklılık göstermekle birlikte genelde web hostinge göre pahalıdır. Ancak yazımızda Türkiye’de ilk ve tek biz Shoutcast hostingi ücretsiz almayı anlatacağız.

Radyo Server Nasıl Kurulur ?

Shoutcast üzerinden yayın yapabilmek için çeşitli programlar mevcuttur. Radyocular genelde SAM 2 programını kullanırlar ancak Winamp üzerinden de radyo yayını yapılabilmektedir.Ben bu yazımda Winamp üzerinden yayın yapmayı anlatacağım.

-Öncelikle eğer bilgisayarınızda Winamp yüklü değilse buraya tıklayarak indirin ve ardından programı gerekli aşamaları geçerek yükleyin.

-Ardından buradan SHOUTcast Source DSP plug-in indirin ve ilgili talimatları izleyerek kurun. (Eğer Winampı kurarken dosya yolunu varsayılan dışında kaydettiyseniz bu plugini de oraya kurmalısınız)

-Winamp’ı açın ve Seçenekler>Tercihler yolunu izleyin.

winamp1

 

-Sol menüde Eklentiler içinde DPS /Efekt menüsüne girin.

winamp2

-Sağda açılan pencereden SHOUTcast Source DSP seçeneğine çift tıklayın ve bir pencere açılacaktır.sohbet tanesi sohbet sohbet tanesi Chat

-Açılan pencerede resimdeki gibi Output>Login bölümüne gelin

winamp3

-Burada Server Address, Port ve Password kısmını düzenleyeceğiz.

Eğer ücretli bir hostinginiz varsa buraya hosting bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Hostinginiz yok ise şu adımları izleyin :

– Server Address kısmına sc.ipip.cz yazın

– Password kısmına xrsl483 yazın

– Port kısmına da yazacağınız port değerini öğrenmek için buraya tıklayın  ve sayfada çıkacak olan Portkısmındaki değeri buraya yazı

-Son olarak Directory kısmındaki Name kısmınıda radyonuzun isminin ne olmasını istiyorsanız ona göre düzenleyin.

 

Artık yayın için hazırız. Connect butonuna tıkladıktan sonra yayının başlaması gerekmektedir. Status kısmında Sent değeri ve sayaç sürekli sayıyorsa yayın başlamış demektir.

 

Yayını web sitemizde yayınlamak için gerekli html kodlarının içindeki ip:port yerine sc.ipip.cz:portunuz bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

Yayını Winamp ile dinletmek isterseniz sc.ipip.cz:port/listen.pls adresini dağıtabilirsiniz.

 

Aklınıza takılanları aşağıda yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

İyi yayınlar.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır Dikkat SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır Dikkat

En Uygun SEO Makale sayısıyla doğru orantıda artan bir grafik çizmektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcı odaklı sağladığı...

DEVAMI
En İyi WordPress Anında Bildirim Eklentileri En İyi WordPress Anında Bildirim Eklentileri

Website sahiplerinin tamamı, ziyaretçilerinin düzenli olarak içerik okumak, etkileşim halinde olmak ve ürünleri satın almak için sitelerine tekrardan gelmelerini ister....

DEVAMI
Üçretsiz En İyi Web Site 2019 Üçretsiz En İyi Web Site 2019

Selam arkadaşlar www.sohbettanesi.com Sohbet Ailesi olarak sizlere bu gün güzel bir konu hakkında bilgi vereçez. herkes kendi sitesinin tanıtımını...

DEVAMI
.